Terapia
Metoda NDT-Bobath dla dzieci
Została zapoczątkowana w latach czterdziestych XX wieku w Londynie przez fizjoterapeutkę Bertę Bobath i jej męża Karela - neurologa. Metodę rozwijano i modyfikowano równocześnie ze zdobywanymi doświadczeniami praktycznymi i osiągnięciami wiedzy medycznej, głównie z zakresu neurofizjologii oraz obserwacji przebiegu prawidłowego i nieprawidłowego rozwoju ruchowego dzieci.
Metoda Bobath Concept dla dorosłych
Koncepcja rehabilitacji dla pacjentów z problemami neurologicznymi, zwłaszcza po przebytym udarze mózgu. Pierwotnie metoda została opracowana z myślą o dzieciach lecz w miarę jej rozwoju, po odpowiednim zróżnicowaniu, znalazła z powodzeniem zastosowanie u dorosłych z neurogennymi zaburzeniami ruchu o charakterze zapalnym, zwyrodnieniowym czy urazowym.
Metoda PNF
Jest przykładem neurofizjologicznego kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego opartego na najnowszych osiągnięciach nauk medycznych, którego istotę zawarto w nazwie: proprioceptywne (dotyczące receptorów ciała) nerwowo-mięśniowe torowanie (ułatwianie, facilitowanie) ruchu (PNF).
Metoda McKenzie
Twórcą metody jest fizjoterapeuta Robin McKenzie pochodzący z Nowej Zelandii, który rozpoczął swoją działalność na początku lat pięćdziesiątych, zajmując się głównie leczeniem schorzeń kręgosłupa. W początkowych latach swej praktyki McKenzie zauważył, że u Pacjentów skarżących się na bóle kręgosłupa, u których występowały pewne charakterystyczne objawy, natychmiastową ulgę, przynosiło wykonanie znamiennej dla zespołu serii ruchów, a niekiedy tylko zastosowanie określonej pozycji statycznej. Metoda McKenzie jest metodą fizjoterapeutyczną opartą na dowodach naukowych. Wykorzystuje ona biomechaniczną diagnostykę w celu leczenia zaburzeń mechaniki kręgosłupa, w tym wywołujące zespoły bólowe, oraz stawów obwodowych i kończyn.
Metoda Mulligan
Nowatorskie podejście konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta. Mulligan uważa, że zmiany w obrębie segmentu ruchowego (w tym stawów międzywyrostkowych) mogą powodować ograniczenia ruchu i ból w czasie jego wykonywania.
Terapia Manualna (Szkoła Niemiecka)
Terapia manualna jest koncepcją badania i leczenia, zajmującą się odnajdywaniem i leczeniem zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu. W wyniku prowokacji określonych tkanek bezpośrednio w badaniu odnajdujemy zburzone struktury, aktualizujemy stopień ich uszkodzenia oraz odnajdujemy szczegóły przyczyn dolegliwości.
Kinesiology Taping
Kinesiology Taping to metoda, która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra kinesiology tape/k-active tape.
Masaż leczniczy
Masaż to zabieg leczniczy wykonywany nieuzbrojoną ręką terapeuty na obnażonym ciele pacjenta, przy biernym jego zachowaniu. W zależności od rodzaju bodźca, możemy mówić o masażu pobudzającym lub rozluźniającym.
Fizykoterapia
Fizykoterapia jest jedną z metod fizjoterapii, wykorzystującą bodźce fizykalne, m.in. takie jak prąd elektryczny, ciepło i zimno, światło, ultradźwięki.